Održana tribina
„Obnova javnih zgrada u Zagrebu - teškoće i izazovi“
Hrvatski školski muzej organizator je tribine „Obnova javnih zgrada u Zagrebu - teškoće i izazovi“ nastale u sklopu izložbe “Hrvatski učiteljski dom”, održane u galeriji muzeja “Školica za 5”. U svjetlu nadamo se skore obnove Hrvatskog učiteljskog doma, s dionicima obnove i predstavnicima struka koje sudjeluju u obnovi podijeljena su iskustva i informacije koje osim Hrvatskom školskom muzeju mogu koristiti i drugim institucijama. Na početku tribine prisutne je u ime gradonačelnika Grada Zagreba, gospodina Tomislava Tomaševića, pozdravila mr. sc. Lana Križaj, pročelnica Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode. Na tribini su, uz gospođu Križaj, sudjelovali dr. sc. Dragan Damjanović s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, mr. sc. Alan Braun, viši predavač na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Dean Čizmar s Tehničkog Veleučilišta u Zagrebu i dipl. ing. arh. Nikolina Radić Štivić, zamjenica pročelnice Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo. U raspravi je sudjelovala i dipl.ing.arh. Kristina Zloušić Idjaković, načelnice Sektora za upravljanje rizicima i provedbu programa zaštite kulturne baštine Ministarstva kulture i medija. Tribinu je vodila ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja, gospođa Anita Zlomislić.
Na tribini je naglašeno kako je obnova zaštićenog kulturnog dobra i zgrada u zaštićenoj jezgri Zagreba važna jer svaki gubitak može biti trajno izgubljeni dio baštine, ne samo zgrade već svega onoga što se u tim kulturnim spomenicima nalazi. Stoga je osnova obnove ovih zgrada ne samo sigurnosna već i garancija čuvanja temeljnih vrijednosti ranijih generacija za buduće. Važno je sačuvati i najmanji dio naše kulturne baštine, našeg identiteta. Održivost obnove ne odnosi se isključivo na zgrade već tako štitimo i namjenu tih objekata. Premda je konstrukcijska obnova čija su sredstva većinom osigurana iz europskog Fonda solidarnosti i odnose se na provedbe mjera zaštite, važna, ipak je cjelovita obnova kulturne baštine jedina sigurna opcija sačuvanja njihove izvorne vrijednosti. No, prije svega, bilo je važno povući sredstva i zaštiti zgrade od propadanja. Također, uz već dosad osigurana sredstva, računa se i na sredstva u okviru Nacionalnog programa oporavka i otpornosti. Stručnjaci su se složili da su projekti obnove ključni i istaknuli kako je za izradu kvalitetnih projekata važno prethodno istraživanje te uža specijalizacija stručnjaka koji projekt izrađuju kako bi se pri izvedbi donosile dobre i kvalitetne odluke. Upravo zato se na tehničkim fakultetima planiraju specijalistički studiji građevinskog naslijeđa i/ili se osuvremenjavanju nastavni planovi i programi potrebnim predmetima i sadržajima. Sugovornici na tribini dotakli su se i teme brze obnove Zagreba nakon potresa 1880. godine uz napomene kako je onda uz veliku financijsku potporu tadašnje hrvatske Zemaljske vlade i agilnost vlasnika, uz nepostojanje problema vlasničkih odnosa i problema s random snagom kao što je danas slučaj, pristup obnovi ipak bio drugačiji, manje tehnički zahtijevan s puno nižim arhitektonskim i građevinskim standardima i propisima nego danas. Na tribini su izneseni i neki od problema s kojima se stručnjaci susreću pri obnovi poput nedostatka radne snage, pogotovo za izvođenje zahtjevnijih poslova, kratki rokovi provedbe projekata, trajanje javne nabave,a često se problemi odnose upravo na veliki broj trenutno otvorenih gradilišta koji uz kratko vrijeme projektiranja i izvođenja radova mogu dovesti do novih problema i dodatnih troškova. Kao zabrinjavajući naveden je podatak kako je malo prijavljenih i u obnovu uključenih privatnih objekata, a razlozi mogu biti razni poput neriješenih imovinskih pitanja. U Zagrebu je trenutno oko sto otvorenih gradilišta i uglavnom se u Zagrebu obnavljaju javne zgrade. Također, neke do tih zgrada su i zgrade muzeja poput Muzeja za umjetnost i obrt koji je završio prvu, konstrukcijsku fazu obnove no važno je da je taj muzej uz konstrukcijsku paralelno naručio i projekt cjelovite obnove što je uvelike pozitivno utjecalo na kvalitetu provedbe obnove.
Zaključak tribine je da obnova javnih zgrada u Zagrebu dobro napreduje te da je rješenje za Hrvatski učiteljski dom cjelovita obnova uz jasnu viziju buduće funkcije Doma i Hrvatskog školskog muzeja u njemu u čemu će pomoći sve nadležne institucije.
Izložba "Hrvatski učiteljski dom" otvorena je do subote 30. rujna u galeriji muzeja "Školica za 5" u Hebrangovoj 5 u Zagrebu.