Otvorena izložba
'Od vlastite učionice do vlastite sobe'
U galeriji Hrvatskog školskog muzeja“ Školica za 5“ otvorena je izložba "Od vlastite učionice do vlastite sobe" u organizaciji muzeja i Prostora rodne i medijske kulture 'K-zona. Ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja Anita Zlomislić pozdravila je sve prisutne te istakla kako su tri učiteljice koje su umjetničkim radovima predstavljanje na ovoj izložbi, Marija Jambrišak, Ivana Hirschmann i Natalija Wickerhauser bile profesorice na Ženskom liceju, a Licej je bio prekretnica u obrazovanju žena po čemu je Hrvatska, u tom dijelu, bila prva u Monarhiji. Ove učiteljice otvorile su vrata sveučilišnom obrazovanju žena 1901. godine. Ravnateljica Zlomislić naglasila je da je ovo samo jedan segment istraživanja građe muzeja koji otvara prostor novim istraživanjima. Autorica izložbe Tihana Bertek rekla je kako se izložba "Od vlastite učionice do vlastite sobe" naslovom referira na esej "Vlastita soba" Virginije Woolf o ulozi i položaju žene u društvu i književnosti, a tematizira povijest borbe za žensko obrazovanje u Hrvatskoj. Namjera izložbe je upoznati građanstvo s baštinom koju Školski muzeji čuvaju te doprinijeti edukaciji šire javnosti, promičući pritom ravnopravnost spolova, a ova suradnja muzeja i 'K-zone' tome će doprinijeti. Autorica Bertek zahvalila se na suradnji Hrvatskom školskom muzeju, umjetnicama Petri Balekić, Klasji Habjan, Anamariji Kvas i Agati Lučić te dizajnerici izložbe Barbari Bjeliš. Izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba, gospodin Veljko Mihalić, voditelj Odjela za knjigu, vizualnu umjetnost, muzeje i baštinu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo pozdravio je prisutne u ime Gradonačelnika i svoje, a posebno je istakao učiteljicu Mariju Jambrišak koja se zalagala za bolje obrazovanja žena te ravnopravnost učiteljica i učitelja. Čestitao je Hrvatskom školskom muzeju i 'K-zoni' na ovom partnerstvu koje je na muzeološki način predstavilo doprinos žena u obrazovanju u nas. Zaključio je kako izložba prikazuje nastojanja oko rodne ravnopravnosti te doprinos ovih učiteljica koje su svojim djelovanjem obogatile kulturu i obrazovanje u gradu Zagrebu toga vremena te je otvorio izložbu. Izložba je otvorena do 11. svibnja 2024.
Izložba "Od vlastite učionice do vlastite sobe" posvećena je počecima ženskog gimnazijskog obrazovanja u Zagrebu te tematizira povijest borbe za žensko obrazovanje u Hrvatskoj kroz priču o tri učiteljice: Mariji Jambrišak, Ivani Hirschmann i Nataliji Wickerhauser. Izložba je dio projekta K-zone i Školskog muzeja koji aktivira arhivsku građu, otvarajući prostor za nove perspektive i umjetničke interpretacije, a namjera je upoznati građanstvo s baštinom koju čuvaju muzeji te doprinijeti edukaciji šire javnosti, promičući pritom rodnu ravnopravnost. Životne puteve i pustolovine ovih triju prosvjetarki ilustrirale (i animirale) su Petra Balekić, Klasja Habjan, Anamarija Kvas i Agata Lučić.
Događanja povodom izložbe
Ponedjeljak, 6. svibnja 2024. u 19 sati, Školica za 5 (Hebrangova 5) - “Zapisci i pikanterije iz života učiteljica”, neformalni razgovori s istraživačicama na projektu – Lanom Perišić, Paulom Ćaćić i Tihanom Bertek. Odvest ćemo vas iza kulisa izložbe "Od vlastite učionice do vlastite sobe" te ćete imati ekskluzivnu priliku saznati manje poznate zanimljivosti iz života učiteljica, kao i zapise njihovih suvremenika vezane uz ulogu žene u društvu. Saznat ćete i kako je izgledao sam proces istraživanja i koji su izazovi istraživanja ženske povijesti.
Saznajte koju je učiteljicu Iso Kršnjavi nazvao odrješitom babom, a koja se muževno vozila uspinjačom, zašto je žena ženski čovjek, tko su bile najpoznatije frenemies ženskog pokreta i mnoge druge zanimljivosti koje nikad nećete saznati iz službenih povijesnih narativa!
Utorak, 30. travnja 2024. u 19 sati, Školica za 5 (Hebrangova 5) - predavanje dr. sc. Ide Ograjšek Gorenjak, doc., s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Sveučilišta u Zagrebu, o Ženskom liceju u Zagrebu, osnovanom 1892. godine, jedinstvenoj obrazovnoj instituciji u Hrvatskoj, ali i u tadašnjoj Monarhiji. Ženski licej bio je elitna srednja škola za djevojke koja je nastojala pomiriti moderne pedagoške standarde i tadašnje specifične normative odgoja i obrazovanja žena, te je pružala pripremu za sveučilišno obrazovanje u trenutku kada još nijedno sveučilište u Monarhiji nije upisivalo žene. Predavanje će se osvrnuti na neobične okolnosti i uzroke otvaranja škole, organizaciju i način rada institucije, način na koji je otvorio nove životne mogućnosti i izbore kako učenicama, tako i nastavnicama u školi te, napokon, njegov utjecaj na žensku scenu i djelovanje u prvim desetljećima dvadesetog stoljeća.
Ida Ograjšek Gorenjak docentica je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Sveučilišta u Zagrebu, gdje sudjeluje u izvođenju nastave preddiplomskog i diplomskog i studija povijesti te doktorskog studija „Moderna i suvremena povijest u Europskom i svjetskom kontekstu“ Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bila je mentorica i komentorica niza diplomskih radova te nekoliko disertacija. Njezin znanstveni rad prvenstveno je usmjeren ka razvijanju ženske, rodne i kulturne povijesti te povijesti obrazovanja. Objavljivala je izvorne znanstvene članke u raznim časopisima i zbornicima radova. Njezina knjiga Opasne iluzije. Rodni stereotipi u Kraljevini Jugoslaviji (2014.) obrađuje utjecaj rodnih stereotipa na političke i modernizacijske i nacionalne procese.
Četvrtak, 18. travnja 2024. u 19 sati, Školica za 5 (Hebrangova 5) - razgovor s umjetnicama Petrom Balekić, Klasjom Habjan, Anamarijom Kvas i Agatom Lučić, autorom tipografije Borjanom Pavlekom i autoricom vizualnog identiteta izložbe Barbarom Bjeliš - Studio Kanu. Saznajte više o samoj ideji izložbe, suradnji umjetnica s istraživačicama, upoznavanju s arhivskom građom, procesu rada na ilustracijama i animaciji, osuvremenjavanju vizualnih motiva s početka 20. stoljeća i mnogim drugim temama!