Uz izložbu 'Pioniri maleni'
Vremeplovom u 1989. godinu
Traje izložba „Pioniri maleni“ na kojoj je po prvi puta hrvatskoj javnosti predstavljen film snimljen 1989. godine u Eksperimentalnoj osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić” u Vukovaru. Muzeju je film darovao sveučilišni profesor Milan Matijević 1993. godine. Film daje uvid u svijet učenika i školsku atmosferu jedne osnovne škole toga vremena, a pravo je iznenađenje pojavljivanje Siniše Glavaševića u filmu. Zbog velikog interesa javnosti film vam donosimo i ovim putem.
Na izložbi „Pioniri maleni“, koju svakako pogledajte u galeriji Školskog muzeja „Školica za 5“ u Hebrangovoj 5, možete vidjeti što su djeca, tadašnji pioniri, stvarali tijekom svog školovanja u tadašnjoj socijalističkoj Jugoslaviji. Mnogi zanimljivi predmeti iz perioda druge polovine 20. stoljeća, koji se čuvaju u muzejskom fundusu, predstavit će mlađim posjetiteljima jedno nepoznato, i u 21. stoljeću, teško shvatljivo vrijeme, a onima nešto starijima pobuditi sjećanja na vlastito djetinjstvo.
Nijedan predmet koji je predstavljen na izložbi „Pioniri maleni” nije toliko impresivan kao film nastao 8. lipnja 1989. u Eksperimentalnoj (uzornoj) osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić” u Vukovaru. U Muzej je stigao 1993. godine kao dar sveučilišnog profesora Milana Matijevića. Tim filmom sažima se cijela priča o povijesti djetinjstva djece pionira. Ovaj dragocjeni dokument donosi dubok uvid u njihov svakodnevni život, okruženje, igre i ideologiju koja ih je oblikovala, istovremeno prikazujući duh toga razdoblja. Unutar filma skriveni su i mnogobrojni muzejski predmeti koji su predstavljeni u katalogu i na izložbi. Ovi su predmeti ključni dijelovi povijesti i kulture djetinjstva pionira te služe kao svjedočanstvo toga vremena. Kroz film gledatelji dobivaju priliku vidjeti kako su ti predmeti bili integrirani u svakodnevni život djece i kako su odražavali ideologiju i vrijednosti toga perioda. Izložba produbljuje razumijevanje i kontekst tih predmeta, omogućavajući posjetiteljima da se dublje povežu s poviješću i kulturom djece pionira. Zanimljivo je i da se u jednom trenutku na tom filmu pojavljuje i Siniša Glavašević kao voditelj dječjeg kviza. Film u trajanju od 24 minute i 40 sekundi započinje prizorom aule jedne tipične osnovne škole, ambijentom karakterističnim za razdoblje jugoslavenskoga socijalizma, natpisima na školskim stupovima „Tito i pioniri”, zastavama te užurbanom školskom atmosferom u kojoj se osjeća napetost čiji uzrok, pretpostavljamo, jest pripremanje kviza i ostalih aktivnosti toga dana, ali gledatelju koji je upoznat s događajima koji su uslijedili samo dvije godine nakon što je film snimljen napetost predstavlja ipak nešto više. Osjeća se početak kraja, sluti se nagovještaj rata i kraj jednoga povijesnoga razdoblja, početak novoga, na samom kraju 20. stoljeća. (Kristina Gverić)